První jarní sníh

25. března 2013 v 16:15 | ich |  Texty(mé kecy:)
Jedno téma, tisíce komentářů, tisíce nadávek.


Ano, tak to vypadá nejen na sociálních sítích, ale všude, kde si lidé mohou otevřít ústa. Internet je plný fotek, videí, vtipných obrázků (například s tématikou Game of Thrones), o kalamitách se vysílají dlouhosáhlé reportáže..

Od čeho se učíme dějepis? Tak, jak jsou zapisovány všechny letopočty významných událostí, nikdy nepřišel nikdo s nápadem se v zeměpisu věnovat více počasí. Námitka, že je nevyzpytatelné je dost hloupá. To přece dějiny také.

Všechny tyto negativní reakce na "bláznivou" matku přírodu jen dokazují, jak málo si lidé pamatují a jak málo tomuto tématu věnují pozornost až na klasiku typu: "Zítra se ochladí, raději si nachystám rukavice."

Ve většině kalendářů jsou vyznačeny a okomentovány nejen svátky a změny času, ale bývají tam i dny, které označují astrologický nástup určité roční doby. A tak si každý modrý límeček přečte tuto informaci a pak s ní v hromadných diskusích velmi rád přispěchá, jako s (nad sluncem jasnějším) argumentem. Vždycky jsme měli rádi lidi, kteří se ohánějí informacemi, které si neumí správně vyložit. Ano. Je konec března. Ano, je už pár dní po astrologickém prvním jarním dni. Ano, za pár dní budou Velikonoce. Ano, venku je mínus pár stupňů a dnes asi na polovině území ČR sněžilo, takže i na ulicích velkých měst leží sníh (některé neroztáté hroudy jako památka na minulé pondělí) ...

No a co? Lidé si asi rychle zvykli na brzký nástup jara za poslední dva roky, ale co vědí působení El Niña? Nebo o Sluneční aktivitě? Co se vlastně ví o globálním oteplování?
Hodně dobrej vtípek byl v první sérii Futuramy:
"A jak to nakonec dopadlo s globálním oteplováním? Přišlo?"
"Jo, ale srazilo se s centrální zimou, takže to nakonec nemělo žádný efekt."

Jistě, cykly El Niña a zvýšené Sluneční aktivity se mohou sčítat, globální oteplování se projevuje například i větší zimou a další podobné anomálie, ale vůbec nemluvím o budoucnosti, která je opravdu nevyzpytatelná. Chtěla bych říct, že si pamatuji, jak jsme ještě před pár lety na každé Velikonoce jezdily na chalupu… a teď to hlavní. Pokaždé jsem se vracela s mozoly na dlaních. A proč? Protože nejsem zvyklá pracovat s lopatou. A proč nejsem zvyklá pracovat s lopatou? Protože jindy nemám příležitost odhazovat sníh. A nepletu si to s jarními prázdninami (pro dítě školou povinné je rozdíl, když zameškáte pět dnů školy, nebo jen dva). Bývala jsem naštvaná, protože za ty čtyři dny prostě to iglú znovu postavit nešlo.

Jistě, čas od času tomu bylo jinak, ale v drtivé většině bývalo sněhu v tuto dobu dost (tvrzení ponechávám s odkazem na data fotek, i přes pohyblivost křesťanského svátku).

Shrnutě: letos se oteplí asi až po Velikonocích a rozhodně se netěšte na nějaké převratně vysoké teploty, které by přišly už během prvního týdne, co bude nad nulou ;)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama